Venkovní dlažba

Jaké požadavky by měla splňovat venkovní dlažba? V zásadě lze říci, že musí splňovat jak funkční, tak i estetické hledisko. Mezi základní funkční hlediska bezesporu patří u venkovní dlažby mrazuvzdornost, protiskluzový povrch, dostatečná síla aby dlažba nepraskala a odolnost proti běžnému opotřebení. Což také souvisí s její trvanlivostí. Vždyť venkovní dlažbu pořizujeme rozhodně na delší časové období. Z estetického pohledu pak pochopitelně musí zapadnout do exteriéru jak barevně, tak i tvarově. A musí přinášet uživatelům radost z pohledu na ni.

Quartzite venkovní dlažba
Porphyr venkovní dlažba
Rula dlažba venkovní

Nepřekonatelná kamenná venkovní dlažba

Přírodní kámen a venkovní dlažba rozhodně všechny tyto kritéria splňují. Konec konců co více se může hodit do exteriéru než právě přírodní materiály. Venkovní dlažba z přírodního kamene ze své podstaty je mrazuvzdorná, vysoce odolná proti praskání a pochopitelně také neklouzavá, popřípadě se u kamenné dlažby může opracováním zvýšit tento parametr. A z historický staveb, kde je použitý kamen na venkovní dlažbu je zřejmí, že tento materiál odolává běžnému opotřebení opravdu dlouhou dobu u mnohých staveb jde dokonce o staletí ( mnohé hrady a zámky). Je-li tomu tak pak je velmi moudré uvažovat z funkčního hlediska právě o kamenné dlažbě pro tyto účely.

ŠEDÁ ŽULA venkovní dlažba
Žula žlutá venkovní dlažba
TRAVERTINO CLASSICO venkovní dlažba

Venkovní kamenná dlažba potěší i každé oko

Pokud jde pak o estetické hledisko, pak přirozenější barevné spektrum venkovní dlažby než z kamene budete hledat jen velmi těžko. Co více zapadne do přírodního prostředí než to co pochází přímo z něj. Přesto se nemusíte omezovat jen na základní barvy a druhy kamene. V nabídce kamenictví Pražský kámen najdete široké barevné spektrum kamenných dlažeb pro exteriér a to včetně kamenné zámkové dlažby.

Mozaika venkovní dlažba
KOSTKY VĚJÍŘE venkovní dlažba
Pískovec venkovní dlažba

Pravidelná či nepravidelná dlažba

Rozhodnout se pro pravidelnou či nepravidelnou dlažbu nemusí být až takový problém. I když nechceme zobecňovat v zásadě lze říci, že venkovní dlažba velkých ploch jako jsou náměstí je realizována často jako nepravidelná dlažba. V případě menších ploch pak může být zajímavější volit pravidelnou dlažbu.